LLM

LLM

Latince ‘’Legum Magister’in’’ kısaltması olan LLM, hukuk alanında uluslararası geçerliliğe sahip lisansüstü bir derecedir. LLM genellikle bir yıllık tam zamanlı bir programın tamamlanmasıyla elde edilir.

Hukuk öğrencileri ve profesyoneller sıklıkla LLM’i hukuk alanında uzmanlık kazanmak için tercih ederler. Birçok hukuk firması için LLM, iş adaylarının tercih edilmesi konusunda önemli bir kriterdir. Bunun nedeni, LLM bir avukatın uzmanlaşmış yasal eğitim aldığını ve çok uluslu bir yasal ortamda çalışmak için nitelikli olduğunu gösterir.

Bugün hukuk endüstrisinin karşılaştığı sorunlar çoğu tek başına bir hukuk firması veya şirket tarafından çözülemez. Avukatların, sürdürülebilirlik, çeşitlilik ve dijital dönüşüm gibi alanlarda yenilikçi çözümler üzerinde uzmanlarla, meslektaşlarla ve hatta rakiplerle çalışması gerekmektedir. Bu gereklilik, giderek artan bir şekilde, en iyi hukuk okullarının LLM programlarına da yansımaktadır. Okullar, LLM’i birbirine bağlayan birden fazla disiplini içeren iş birlikçi girişimleri desteklemektedir. Özellikle pandemiden, iklim değişikliğine kadar pek çok sistemik, küresel zorlukla birlikte, hukuk eğitiminin altın standardı olarak tasarımcılar, teknoloji uzmanları ve işletme öğrencileri iş birliği içinde yürütülmesi beklenen projeler üzerine çalışılmaktadır.

Tıpkı onları istihdam eden şirketler gibi, şirket içi avukatlar da yeni teknolojileri hızlı bir şekilde benimsemek zorundadırlar. Yapay zeka ve makine öğrenimi araçları, geleneksel olarak teknolojik yeniliği benimsemekte yavaş olan hukuk firmaları için de daha önemli hale gelmektedir. Hukuk pratiğinin gelecekteki uygulayıcıları olacak öğrencilerin ve çalışma şeklinin çoğalma alanı olan hukuk fakültelerinin, hukuk teknolojisine, hukuk hizmetleri sağlamak için yazılım kullanımına geçici bir aşinalıktan daha fazlasına ihtiyaç duyulacağı öngörülmektedir. Özetle, tam teşekküllü dijital avukatlar olmaları gerekecektir.

Birçok hukuk fakültesi uygulama yönetimi, yapay zeka, hukuk ve teknoloji, blok zinciri ve diğer dijital varlıklar, siber güvenlik ve hatta avukatlar için kodlama kursları sunmaktadır. Öğrencilerin teknolojileri fiilen kullanmalarına ve sahadakilerden bu araçların potansiyeli ve ihtiyacı hakkında pratikte bilgi almalarına olanak tanıyan kursların çok verimli olduğu görülmektedir, Hukuk öğrencileri, bu tür kursların pazarlanabilirlik ve verimliliklerine sunduğu faydaları giderek daha fazla fark etmektedir. Bir yüksek lisans öğrencisi çalışmalarını bu tür konulara odaklayabilir ve mesleki yaşamında kendisine büyük kazanımlar sağlayabilir.

 

 

En Güncel Yazılar
En Popüler Yazılar