IELTS (International English Language Testing System)


Genel Bilgi

Uluslararası standartlarda bir İngilizce yeterlilik sınavı olan IELTS’in Akademik ve Genel olmak üzere 2 versiyonu bulunmaktadır. Yurtdışında eğitim görmek isteyenler Akademik IELTS sınavına girmelidirler.

Sınav 4 modülden oluşmaktadır. IELTS sınavının Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri arada herhangi bir mola vermeden aynı gün içerisinde yapılacaktır. Konuşma bölümü, diğer sınavlardan bir hafta önce veya sonra yapılabilir.


Sınav İçeriği ve Süreleri

Dinleme: Bu bölüm pek çok dinleme becerisini ölçmek için tasarlanmış, 4 farklı dialog ve/veya monologlardan oluşmaktadır. 40 soru olan IELTS Dinleme sınavı ortalama 30 dakika sürer ve cevapları soru kağıdından cevap kağıdında geçirmek için ekstra 10 dakika süre tanınır.

Okuma: Bu bölüm betimleyici, olgusal, söylemsel ve analitik gibi birçok türden üç uzun metinden oluşur. 40 soru olan IELTS Okuma sınavı ortalama 60 dakika sürer.

Yazma:  Akademik modülde iki görev vardır. Görev 1’de, adaylar bir diyagramı, grafiği, süreci veya grafiği tanımlar. Görev 2’de bir argümana cevap verirler. IELTS Yazma sınavı 60 dakika sürer. Bölüm 1 için 20 dakika, Bölüm 2 için ise 40 dakika zaman olur.

Konuşma:  Üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Sınav görevlisi kendini tanıtır ve katılımcının kendisini tanıtmasını ister. Sınav görevlisi  ev, aile, iş, eğitim ve hobiler gibi genel konular hakkında sorular sorar. İkinci bölümde; Sınav görevlisi, bir görev kartı verir. Hazırlanmak ve not almak için katılımcının bir dakika süresi olur. Daha sonra konuyla ilgili bir-iki dakika konuşması istenir. Ardından sınav görevlisi saynı konuyla ilgili bir veya iki soru yöneltir. Üçüncü bölümde; Sınav görevlisi Bölüm 2’nin konusu ile ilgili ilave sorular sorar. Bu sorular daha soyut konular ve fikirleri tartışma fırsatı sunmak için hazırlanmıştır. Toplamda 11-14 dakika sürmektedir.


Sınav Puanlaması, Sonuç Tarihi ve Geçerliliği

IELTS sınav sonucu 1 ile 9 arasında puanlanmaktadır. IELTS sınav sonuçları yazılı sınavdan 13 gün sonra adrese postalanmaktadır. Aynı gün online portal üzerinden de sonuçlar açıklanmaktadır.

IELTS sınavı 2 yıl geçerlidir.


Sınav Kayıt İşlemleri

British Council IELTS başvuru formu: https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/registration

IDP IELTS başvuru formu: http://idpieltsturkey.com/tr/ielts-sinav-tarihleri/