Yaz Okulları

Yurtdışı yaz okullarında öğrenciler dünyanın dört bir yanından gelen yaşıtlarıyla yabancı dil eğitimi alarak yıl boyunca okullarında aldıkları dil eğitimini pratikte geliştirme fırsatı yakalamaktadır. Aktivite ve geziler açısından oldukça zengin programlar olan yaz okulu programlarına katılan öğrencilerin dil becerilerinin gelişmesinin yanında özgüvenleri artmakta, farklı kültürler tanımakta ve eğlenceli vakit geçirmektedirler. Programların çoğu yurt konaklamalı olmakla beraber yabancı bir ailenin yanında konaklama seçeneği sunulan programlarda mevcuttur.

Spor Programları

Yurtdışı yaz okulları, öğrencilere dil pratiği yapmanın yanı sıra farklı kültürleri tanıma, eğlenceli vakit geçirme fırsatı sunmaktadır. Ailelerinden ayrı yurtdışına giden öğrencilerin sorumluluk duygusu ve sosyal becerileri gelişmekte, özgüvenleri artmaktadır.

Yaz okulları program seçeneklerinde en çok tercih edilen spor programlarında öğrenciler sabah saatlerinde dil eğitimi almakta, öğlenden sonra ise sportif, sosyal ve kültürel aktivitelere katılarak kendi yaşıtlarıyla dil pratiği yapma imkanı bulmaktadır. Ayrıca öğrenciler haftanın belirli günlerinde okulun düzenlediği gezilere de katılmaktadırlar.

Farklı spor dallarını bir programda sunan yaz okullarının yanında sadece bir spor dalına odaklanan ve lisanslı eğitmenler tarafından futbol, tenis, binicilik, basketbol, golf, yelken gibi dallarda bire bir eğitim veren program seçenekleri de bulunmaktadır.

Sanat Programları

Belirli bir sanat dalıyla hobi olarak ilgilenen veya üniversitede sanat ile ilgili eğitim almak isteyen öğrencilerin tercih ettikleri yaz okulu programlarıdır. Bu alanda 2 farklı program seçeneği bulunmaktadır. İlki dil yeterliliğini sağlamış öğrencilere yöneliktir. Öğrencinin ilgili olduğu moda,tasarım, tiyatro, drama,müzik vb. sanat alanlarında ders alma ve portfolyosunu geliştirme imkanı sunmaktadır. Bu programlara katılan öğrencilerin ders dışı kültürel aktiviteleri de eğitim aldıkları sanat alanıyla ilgili olmaktadır. Moda eğitimi alan öğrenciler ünlü giyim firmalarını, fotoğrafçılık ile ilgili eğitim alan öğrenciler fotoğraf galerilerini ziyaret ederler.

Bir diğeri ise, dil yeterliliğini tamamlayamamış öğrenciler için olan sabahtan dil eğitimi alınan, öğlenden sonra sanat alanında farklı konuların işlendiği derslerden oluşan programlardır.Bu programların ders dışı aktiviteleri sanatla ilgili olduğu gibi, spor vb farklı aktivitelerde içerebilmektedir.

Akademik Programlar

Yabancı dil yeterliliğini sağlamış öğrencilere, üniversitede eğitim almak istedikleri veya ilgi alanları olan tıp, mühendislik, hukuk, ekonomi vb. bir çok farklı alanda kredili veya kredisiz ders alma imkanı sağlayan programlardır. Kredili olan programları yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler tercih etmektedir. Böylelikle aldıkları derslerden üniversite eğitiminde muaf olabilirler.  Dünyaca ünlü üniversitelerin kampüslerinde gerçekleşen bu programlarda dersler üniversite hocaları veya o alanında uzman kişiler tarafından verilmektedir. Üniversitede eğitim alacağı bölüme karar verememiş öğrenciler de bu tür akademik programlara katılarak farklı alanlardan derste alabilirler. Böylece farklı alanlardaki dersleri görerek ilgi alanlarına giren, başarılı olacaklarını düşündükleri bir alan belirleyerek üniversitede bu doğrultuda eğitim alabilirler.

Bu programlar dil yeterliliğini tamamlamış öğrencilere uygun olduğu için öğrenci ülkesinde eğitim dili İngilizce olan bir okulda okuyorsa bununla ilgili okuduğu okuldan bir yazı alarak bu programlara başvurabilir. Yalnız yurtışında akademik program sunan bazı okullara IELTS veya TOEFL skorlarının başvuru esnasında sunulması zorunlu tutmaktadır.

Aile ve Çocuk Programları

En az bir yabancı dil öğrenmenin vazgeçilmez olduğu günümüzde, ebeveynler yabancı dil öğreniminin küçük yaşlarda daha hızlı olacağının bilincindedir. Yaz dönemlerinde küçük yaş çocuklarının yurtdışında yabancı dil eğitimi almasını ve bu süreçte onlarla birlikte olmayı isteyen aileler için uygun olan bu programlara son yıllarda talep iyice artmıştır. Bu programlarda aileler, çocukları dil eğitimi alırken dilerlerse kendi yaşıtlarıyla dil eğitimi alabilir veya bulundukları ülkeyi gezme ve kültürü tanıma fırsatı elde ederler. Sadece dil eğitimi sunan okulların dışında eğitim sonrası aktivitelerin dahil olduğu program sunan okullarda bulunmaktadır.

Konaklama olarak yabancı bir ailenin yanında kalma, daire kiralama, otel konaklaması gibi seçenekler bulunmaktadır. Dilerse aileler okuldan bağımsız kendi organize edecekleri konaklamalarda da kalabilirler.

Üniversite Öğrencilerine Yönelik Yaz Okulları

Yaz dönemlerinde yurtdışında bir çok üniversite, dünyanın dört bir yanından gelen üniversiteye yeni başlayacak ve üniversite öğrencilerine birçok alanda akademik dersler seçebileceği ve kendi üniversitesinde kredi olarak saydırabileceği yaz programları açmaktadır. Summer Session/Summer Studies olarak adlandırılan bu programlara katılan öğrenciler, program içinde almış oldukları modüllerin kredilerini , Türkiye’de öğrencisi oldukları üniversiteye transfer edebilirler. Bu programlar, akademik anlamda katkısının yanında, çok farklı kültürden gelen öğrencilerle tanışma ve dünyanın en iyi üniversitelerinde, en iyi profesörlerinden eğitim alma fırsatını sunmaktadır. Öğrenciler ayrıca seçtiğiniz derslerde kapsamlı bilgi sahibi olurken, İngilizcelerini de önemli ölçüde ilerletmektedirler.

Programa başvuru koşulu olarak dil yeterliliğinin sağlanması istenmektedir. Türkiye’de kayıtlı olduğu program ve üniversitede %100 İngilizce öğrenim gören öğrenciler dışında öğrencilerden TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan belli bir skor almaları istenmektedir.

KEP

KEP Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak programa katılacak kişilerin beklenti ve bütçeleri doğrultusunda en uygun programları belirlemekteyiz. Size uygun programlar hakkında bilgi almak için lütfen bilgi istek formumuzu doldurunuz.