Yurtdışı Eğitim

Yurtdışı Eğitim

  • 1581
  • 0

 

Kısa bir zaman önce popüler olan ve herkesin büyük ilgi gösterdiği, e-devlet sitesinin yoğunluktan girilemediği ‘’Alt-Üst Soy Bilgi Sorgulama’’ sayfasında çoğumuz, birkaç kuşağın köylerinden dışarı çıkamadığı, en iyi ihtimalle komşu köylerle iletişimde olduklarını gördük. Bu döküman bize hayatını idame etmek için sahip olduğu alanda yaşamına devam etme çabasını ya da başka koşulların var olduğundan habersiz yaşadığı için elinde olan ile yetinildiğini gösteriyor diyebiliriz. Günümüzde ise istemesek bile sosyal medya ve internette başka hayatlar ve onların gerekliliklerine maruz kalıyoruz. Önceleri büyük alanlarda yaşayıp küçük bir insan grubuyla hayatımızı idame ettirebilirken, günümüzde küçük alanlarda yaşayıp büyük insan gruplarıyla hayatımızı idame ettiriyoruz.

” İletişimde olmak, güncel bilgiye ulaşmak ve dünyaya yön veren ülkeleri, yaşam biçimlerini veya insanları takip etmek bir zorunluluk haline geliyor. Bu noktada da yabancı bir dil öğrenmek, ister istemez bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. ”

Dil denilen kavram, onu ana dili olarak konuşan insanların ihtiyaçları doğrultusunda sürekli gelişen, isteklerine cevap verecek şekilde yeni cümleler veya kalıplar üzerinden sürekli genleşen bir kavramdır. Bu nedenle kişi bir yabancı dil öğrenmek için dil bilgisi gibi temel konuları yaşadığı şehirde bir kursa giderek ya da internet aracılığı ile belli bir noktaya gelecek şekilde kendini geliştirebilsede, bir noktadan sonra yabancı dili ilerletmek, o dili konuşarak hayatını idame eden insanların arasında vakit geçirme gerekliliğini doğuruyor. Onlarla aynı ortamda bulunup dilin coğrafyasındaki insanlar gibi düşünmek, öğrenilmek istenen yabancı dilin tamamıyla kavranması için önemli bir basamak oluyor.

Yabancı dili öğrenmek kişi için önemli bir adım olsa da, öğrenmek için bir metod geliştirmek, isteği doğrultusunda insanın bilgiye ulaşabilmesi için önemli bir ihtiyaç oluyor. Sınırların haritalarda kaldığı, bilgiye mekan kısıtlamasını ortadan kaldırarak ulaşmamızı sağlayan internetin elimizin altında olduğu bir zamanda, ulaşmak istediği bilgiyi nerede araması gerektiği önemli bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Sonuca en kısa zamanda ulaştıracak pratiğe sahip olmak için bir çok seçenek var iken hangisinin kişiye daha yararlı olacağı, eğitim sistemlerinin önemini oldukça arttırıyor. Bu noktada ise kendine belirleyeceği alanda eğitim almak için seçeneklerini arttırmak adına, Yurtdışı Eğitim önemli bir kaynak oluşturuyor.

Yurtdışı Eğitim seçeneklerini beklenti ve bütçesine göre değerlendirmek isteyen öğrenci ve velilerde sıkı bir araştırmaya girerek, kaynaklarını optimum seviyede kullanıp maksimum fayda sağlamak istiyorlar. Bu doğrultuda yurtdışı eğitim tercihleri için, sürece katkı sağlamak ve yürütmede rol almak adına yurtdışı eğitim ile ilgili tecrübeli danışman arayışı oluşuyor.

” İletişim kurduğunda karşısındakini dikkat ile dinleyerek, aldığı bilgileri, birikimi ve tecrübesi ile harmanlayıp sunduğu seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarını objektif olarak oğrenciye/veliye aktarabilen ve optimum alternatifleri belirleyecek bir yurtdışı eğitim danışmanı ile ilerlemek önem kazanıyor. ”

Zamanın ruhuna uygun , kendi istekleri ve ilgi alanları ile parallel bir eğitim almak günümüzde her öğrenci ve onların iyi bir geleceği olmasını düşünen velileri için önemli bir konudur. Seçeneklere ulaşmanın önündeki engellerin, geçmişe nazaran oldukça azaldığı bir zamandayız. Hem hızlı akan bir yaşamın içinde var olmaya çalışmak, hem de iyi ve mutlu olabileceğiniz bir hayat inşa etmek için seçeneklerinizi doğru ve akılcı bir metod ile değerlendirmeniz dileğiyle…

 

En Güncel Yazılar
En Popüler Yazılar