IELTS

IELTS

 • 1146
 • 0

Özellikle son yıllarda IELTS sınavına  başvuruların artması ile akla gelen temel soruları British Council Türkiye Sınavlar Müdürü Bora Can’a sorduk ;

 

 • IELTS sınavı ve geçerli olduğu alanlar hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

British Council olarak, IELTS’in Türkiye’deki resmi ortağıyız. Dünya çapında IELTS, aralarında devlet kurumları, akademik kurumlar ve istihdam kurumlarının da yer aldığı da 10 binden fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul ediliyor. Bu kurumlar arasında Avustralya ve Birleşik Krallık’taki tüm üniversiteler ile ABD’deki önde gelen kurumlar yer alıyor.

Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık’a yapılan göçlerde kullanılan en yaygın İngilizce sınavı olmakla birlikte, aynı zamanda göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır. Eğitim, çalışma ve yurtdışına taşınma gibi nedenlerle dünyanın farklı yerlerinden giderek daha fazla sayıda kişi İngilizceye ihtiyaç duyuyor. British Council Türkiye olarak, IELTS ile dünyanın dört bir yanındaki farklı fırsatlar arayan milyonlarca insana, hayatlarını değiştirecek yeni kapılar açıyoruz.

IELTS’in başarısı, ‘Dinleme’, ‘Konuşma’, ‘Okuma’ ve ‘Yazma’ gibi dört temel dil becerisini ölçen yüksek kaliteli bir sınav olmasında yatıyor. IELTS, Birleşik Krallık ve Avustralya’daki özel araştırma ekipleri tarafından destekleniyor ve dünya çapında 140’tan fazla ülkede bulunan sınav merkezleri üzerinden yönetiliyor.

 

 • IELTS sınavı hangi illerimizde ve ne sıklıkta yapılıyor?

Türkiye’de Adana, Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir’de IELTS sınavları düzenliyoruz. Kayıt işlemlerinin tümü ise, British Council’ın web sayfası üzerinden gerçekleştiriliyor.

Erken başvuru sınava yer bulma ihtimalini arttırdığı için, mümkün olan en kısa sürede kayıtların online olarak yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Şu anda bilgisayar üzerinden IELTS sınavını sadece İstanbul’daki sınav merkezlerimizde yapıyoruz ancak çok kısa bir zaman içinde Türkiye’de birçok şehirde hayata geçirmeye başlayacağız.

Kağıt-kalem ile yapılan IELTS sınavlarının tarihleri şehirden şehirde değişkenlik gösterirken, bilgisayar üzerinden IELTS sınavını şu anda İstanbul’da Avrupa ve Anadolu yakasında, haftanın 7 günü, sabah-öğleden sonra ve akşam olmak üzere 3 farklı saat diliminde gerçekleştirebiliyoruz. Sınav yerleri ve tarihleri için www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/dates-fees-locations sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 • Bilgisayar üzerinden uygulanmaya başlayan IELTS’in kağıt üzerinde uygulanan IELTS’e göre avantajları nelerdir?

Bahsettiğim gibi, sınav için iki alternatifli olarak hem kağıt-kalem ile hem de bilgisayar üzerinden IELTS seçeneklerini sunuyoruz. Sınava giren katılımcılar için sürekli olarak geliştirdiğimiz IELTS sınavı, daha fazla sınav tarihi seçeneği, daha fazla sınav lokasyonu alternatifi ve sınav sonucunu daha hızlı öğrenebilme avantajlarıyla bilgisayar üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Katılımcılar, sınavın tamamlanmasının ardından 5-7 iş günü içinde sonuçlara ulaşabiliyor ve haftanın 7 günü, sabah-öğleden sonra ve akşam olmak üzere 3 farklı saat diliminde ve daha fazla lokasyonda sınavı alabiliyor.

Sınav içeriği, yapısı ve sınav süreleri her iki seçenekte de aynı. Bilgisayar üzerinden IELTS sınavına girmeyi tercih edenler ‘Dinleme’, ‘Okuma’ ve ‘Yazma’ bölümlerini bilgisayar kullanarak tamamlıyor. ‘Konuşma’ sınavı ise konuşma becerilerinin daha iyi değerlendirilebilmesi amacıyla yüz yüze yapılmaya devam ediliyor.

Özetlemek gerekirse;

 • daha fazla sınav tarihi seçeneği
 • daha fazla sınav yeri seçeneği
 • daha fazla esneklik
 • 5-7 gün arasında sınav sonucunu hızlı bir şekilde öğrenebilme

 

 • British Council olarak sınava hazırlık konusunda sunduğunuz kaynaklar var mıdır?

IELTS için video ve kitaplardan interaktif online kurslara dek, sınavda başarılı olmanıza yardımcı olacak en iyi hazırlık materyallerini ve uzman desteği sağlıyoruz.

Bunun yanı sıra, British Council’ın hazırladığı popüler hazırlık kursu olan Road to IELTS, katılımcılara ücretsiz sunduğumuz kaynakların başında yer alıyor. IELTS için kaydınızı British Council üzerinden yaptıranlar ayrıca 30 saat ücretsiz eğitime de hak kazanıyor.

 • Son yıllarda IELTS sınavına yönelik talep artışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hızla değişen ve kariyer rekabetinin arttığı günümüzde, Türkiye genelinde birçok kurum ve kuruluş, kalifiye ve doğru elemanın işe alınabilmesi için İngilizce seviyelerinin yeterliliği konusunda daha fazla özen gösteriyor. Turizm, havacılık ve finans sektörleri başta olmak üzere çok sayıda kurum, daha iyi bir kariyer fırsatı sunabilmek adına adaylardan IELTS sınavı talep ediyor.

1 Ocak 2018’den günümüze kadarki 9 aylık dilimi geçen sene ile karşılaştıracak olursak, kısa ve uzun dönem eğitim ve göçmenlik başvurularında Birleşik Krallık’a talepte yüzde 20 oranında artış görülüyor. IELTS sınavına giriş için Türkiye’de özellikle iş ve eğitim başvurularında yüzde 42 oranında ciddi bir büyüme var. Biz de bir senede yaşanan bu artış doğrultusunda, talepleri karşılayabilmek adına kağıt ve kalem üzerinde yapılan IELTS sınavına alternatif olarak bilgisayar üzerinden IELTS’i hayata geçirdik.

 

En Güncel Yazılar
En Popüler Yazılar