Hollanda’da Yükseköğrenim

Hollanda’da Yükseköğrenim

Almak istediğiniz yükseköğrenim programına bisiklet ile ulaşabileceğiniz kadar küçük ,

uluslararası bir kariyer yapabileceğiniz kadar büyük bir ülke; HOLLANDA.

Neden Hollanda?

 • 30’dan fazla şehirde, 2100’den fazla İngilizce yükseköğrenim programları
 • İnteraktif öğretim methodları
 • Dünya sıralamalarında üniversiteler ve burs imkanları – İlk 200’de 13 Hollanda üniversitesi (THE World Ranking 2018)
 • Öğrenci çeşitliliği- 1446’sı Türk olmak üzere 112.000’den fazla uluslararası öğrenci
 • Uluslararası kariyer imkanları
 • Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun İngilizce konuşması

Eğitim Sistemi

Hollanda’da Yükseköğretim kurumları 2’ye ayrılmaktadır:

Araştırma Üniversiteleri :  Teorik ve akademik eğitim veren araştırma üniversitelerinde lisans eğitimi 3 yıldır.

Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri :  Sektörde 1 yıl zorunlu stajı içeren ve daha pratik müfredatı olan uygulamalı bilimler üniversitelerinde lisans eğitimi 4 yıldır.

Araştırma Üniversiteleri ve Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri’nde sunulan yüksek lisans programları ise 1- 2 yıl sürmektedir.

Üniversitelere Başvuru Şartları

Hollanda üniversiteleri lisans eğitimi başvurularında öğrencilerden İngilizce dil yeterliliğine dair resmi sınav skorları istemektedir. Başvurulacak üniversite ve bölüme göre değişmekle beraber öğrencilerin IELTS’ten 6.0-6.5, TOEFL’dan da 80 ve üstü bir skor elde etmeleri gerekmektedir.

Üniversiteler dil yeterliliğinin yanı sıra lisans kabulü için lise notları ve diploma denkliğine de bakmaktadırlar. Türkiye’de IB, A Level, Fransız Bakaloryası, AP, Abitur, Matura gibi uluslararası denkliği olan bir diplomaya sahip öğrenciler sene kaybı olmadan 1. sınıfa kabul edilebilmektedir. Bunun yanı sıra, Türk lise diplomasıyla mezun olan öğrencilerin 1 yıl sürecek Foundation eğitimi alması gerekmektedir. Foundation eğitimine girişte daha düşük IELTS /TOEFL puanı istenmektedir. Öğrenciler bu programda hem İngilizce dil seviyelerini geliştirirken , hem de okuyacakları bölümle ilgili alt yapı dersleri almaktadır. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler 1. sınıfa geçmeye hak kazanmaktadırlar.

Yüksek lisans başvurularında ise, IELTS/TOEFL sınav skorları, lisans not ortalaması, bölüme göre GMAT/GRE sınav skorları istenebilmektedir.

Eğitim Ücretleri

Hollanda’da lisans programlarının eğitim ücretleri ortalama €6,000 ile €15,000 arasında, yüksek lisans programlarının eğitim ücretleri ise €8,000 ile €20,000 arasında değişmektedir.

Konaklama ve Yaşam Masrafları

Öğrenciler üniversitenin yurtlarında veya paylaşımlı öğrenci evlerinde kalabilirler. Aylık konaklama ücretleri eğitim alınan şehre göre €300-€700 arasında değişmektedir.

Öğrencilerin Çalışma İzni

Hollanda’da lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin haftalık 16 saat part-time yasal çalışma izni bulunmaktadır. Yaz dönemlerinde ve tatillerde ise tam zamanlı çalışabilirler.

Bunun yanı sıra ilk 200’deki bir üniversite eğitimlerini tamamlayan öğrenciler 3 yıl içerisinde Hollanda’ya dönüp herhangi bir çalışma iznine başvurmadan bir şirkette çalışma veya kendi işlerini kurma olanağına sahiptirler.

Burslar*

Hollanda hükümeti veya özel kurumlar tarafından sunulan burslar:

Hollanda yüksek öğretim kurumları tarafından sunulan burslar:

 • –Maastricht University SBE Turkey Scholarship
 • –Amsterdam Excellence Scholarships
 • –CentER Scholarships Tilburg University
 • –Leiden University Excellence Scholarship programme
 • –Zuyd University of Applied Science

Türkiye’de sunulan burslar:

 

* Nuffic Neso Turkey

 

En Güncel Yazılar
En Popüler Yazılar