Dijital SAT

Dijital SAT

 Pandemi hepimize dijital dünyada nasıl öğreneceğimizi ve sınavlara nasıl gireceğimizi öğretti. 2023’de uluslararası merkezlerde 2024’de ise Amerika’da dijital olarak verilmeye başlanacak SAT (Scholastic Aptitude Test) bu dönüşüm ruhunu sürdürecek gibi görünüyor.

Bu değişikliklerin üniversiteye girişleri nasıl etkileyeceğini tahmin etmek zor ancak önemli ölçüde bir fark yaratmayacağına inanılıyor. SAT’ın genel içeriği, zorluğu ve puanlama sistemi pek değişmediğinden, üniversitelerin SAT’ın dijital sürümünü de mevcut sürümle aynı şekilde görmeleri beklenmektedir. Üniversiteler ayrıca öğrencileri kontrolleri dışındaki durumlar nedeniyle herhangi bir yaptırım uygulamamak için çaba harcarlar. Bu nedenle SAT’nin bir versiyonunu almak, diğer versiyonu alan öğrencilere kıyasla üniversite başvurularınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmayacaktır.

Bu yeni değişikliklerden bağımsız olarak, üniversitelerin SAT’ye olan bakış açıları son yıllarda önemli ölçüde değişmiştir. Bazı üniversiteler, başvuruları değerlendirirken ağırlıklarını kademeli olarak standart test puanlarından uzaklaştırıp, lise dersleri ve ders dışı programlar gibi diğer uygulama bileşenlerine kaydırmıştır. Ayrıca birçok öğrenci için standartlaştırılmış sınavlara girmeyi zor veya imkânsız hale getiren COVID-19 salgını bu eğilimi hızlandırmıştır. 2020 ve 2021’de, hemen hemen her üniversite SAT testine girişi isteğe bağlı hale getirip, yüzlerce okul süresiz olarak bu şekilde kalmayı seçmiştir. Amerika’daki en büyük dört yıllık üniversite sistemi olan California Eyalet Üniversitesi, kabul sürecinde SAT ve ACT gibi standartlaştırılmış sınavlarını kalıcı olarak kaldırmayı kabul etmiştir.

Bunun yanı sıra Ivy League, Stanford, Northwestern ve Boston University dahil olmak üzere son derece seçici üniversitelerin tümü, 2024 üniversite başvurularına kadar testi seçmeli olarak sürdüreceklerini açıklamasına rağmen öğrencilerin sunması halinde SAT ve ACT puanlarını dikkate alacaklarını açıklamışlardır. Bu nedenle, bir öğrenci test puanlarını gönderirse, kabul ofisi bunları dikkate alacağı için adayların önemli bir kısmı hala test puanlarını göndermektedir. College Board anketine göre, öğrencilerin %83’ü üniversite başvurularında test puanlarını sunma seçeneğini işaretlemekte ve neredeyse her üniversite buna hala izin vermektedir.

Diğer bir seçici üniversite olan MIT ise 2023 ve sonrasında yapılacak üniversite başvurularında tekrar SAT / ACT zorunluluğu getirmiştir.

Özetle, SAT’nin yakın zamanda ortadan kalkması söz konusu olmayacağı öngörülmektedir. Bu doğrultuda College Board SAT’yi dijitalleştirerek kendini güncelleyip zamana adapte olmak için önemli adımlar atıyor.

 

Dijital SAT’de neler değişecek?

  • Öğrenciler, kişisel cihazlarını (diz üstü bilgisayar veya tablet) veya okul tarafından verilen bir cihazda test yapabilecekler. Öğrencilerin kişisel cihazı yoksa, sınav gününden önce talep etmeleri koşuluyla bir kendisine bir cihaz sağlanacak.
  • SAT, üç yerine yaklaşık iki saat sürecek ve her birine bir soru bağlı olan daha kısa okuma bölümleri içerecek.
  • Matematik bölümünün tamamında hesap makinesi kullanılabilecek.
  • SAT sonuçlarını öğrenciler ve eğitimciler haftalar yerine günler içinde öğrenebilecek ve bu da üniversite kararlarını daha hızlı vermelerine olanak tanıyacak.
  • Mevcut testte bir test formunun güvenliği ihlal edilirse, bu tüm öğrenci gruplarının puanlarının iptal edilmesi anlamına gelebilmekteydi. Dijital SAT’de her öğrenciye benzersiz bir test formu verilecek ve bu nedenle cevapları paylaşmak neredeyse imkansız olacaktır.

 

Dijital SAT ve Mevcut SAT: Neler Değişmedi?

  • Dijital SAT hem öğrencilere hem de eğitimcilere fayda sağlayacak bir dizi değişiklik içerecek olsa da SAT’nin birçok önemli yönü değişmeden kaldı.
  • Dijital SAT, öğrencilerin kolej ve kariyer hazırlığı için en önemli olan bilgi ve becerilerini değerlendirmeye devam edecek.
  • SAT, 1600 ölçeğinde puanlanmaya devam edilecek. Eğitimcilerin ve öğrencilerin zaman içinde eski ve yeni sistem içindeki büyümeyi izlemelerine olanak tanıyacak.
  • Dijital SAT, dijital olmasına rağmen yine de evde değil, bir gözetmen eşliğinde bir okulda veya bir sınav merkezinde uygulanmaya devam edilecek.

En Güncel Yazılar
En Popüler Yazılar